Monthly Archives: Lipiec 2014
Pompa obiegowa – serce instalacji
Pompa obiegowa to jeden z najważniejszych elementów instalacji , gdyż to ona wytwarza obieg czynnika grzewczego dostarczającego ciepło do całości instalacji. Jej właściwy dobór jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania instalacji.
Niestety, z doświadczenia wiemy, że aż 80% pomp pracujących w instalacjach grzewczych jest wyraźnie przewymiarowana przez co ich praca jest nieekonomiczna, nie wspominając o nadmiernej produkcji szumów.
Dobór pompy powinniśmy zacząć od określenia zapotrzebowania na ciepło i wyboru odpowiedniego kotła dla naszego budynku. Następnie na podstawie wymaganych przepływów oraz strat ciśnienia będziemy mogli dobrać pompę obiegową o odpowiedniej wielkości.
Pompy obiegowe możemy podzielić na pompy z płynną regulacją prędkości obrotowej, potocznie nazywane pompami elektronicznymi, oraz pompy bez regulacji prędkości obrotowej.
Zgodnie z dyrektywą unijną od 1 stycznia 2013 r na rynek europejski mogą być wprowadzane jedynie pompy z płynną regulacją prędkości obrotowej i takie pompy coraz chętniej wybierane są przez inwestorów.
Stosowanie pompy elektronicznej niesie wiele korzyści, a podstawowe to unikanie powstania nadwyżki ciśnienia oraz głośnej pracy instalacji grzewczej. Z punktu widzenia ekonomicznego jest to bardzo duża korzyść dla kieszeni inwestora a dla środowiska to znaczne zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery związane ze zmniejszeniem poboru energii elektrycznej.
Sposób doboru pompy możemy opisać w 2 krokach. Pierwszy to określenie wydajności z jaką pompa powinna pracować, druki etap do określenie „wysokości podnoszenia” z jaką pompa będzie pracowała. Odpowiedni dobór pomp pozwali nam na optymalizacji kosztów do zapotrzebowania i uniknięcie zakupu droższej – większej pompy, która będzie przewymiarowana dla naszych potrzeb instalacyjnych.
Krok pierwszy:
Pompy obiegowe dobieramy na maksymalne zapotrzebowania na ciepło, a więc maksymalny przepływ czynnika grzewczej w okresie największych mrozów (okresie zimowym). Należy jednak pamiętać że maksymalne zapotrzebowania na ciepło występuje tylko przez kilka dni w roku. Z wieloletnich badań wynika, iż maksymalny przepływ występuje przez ok. 10 dni w roku, co więcej przez ponad 70% okresu grzewczego pompa pracują na wydajnościach rzędu 50% bądź mniejszych. Wynika to ze zmian temperatur zewnętrznych i potrzeb cieplnych budynku. W okresach występowania mniejszego zapotrzebowania na ciepło instalacja jest dławiona np. przez zawory termostatyczne bądź inne regulatory przepływu, w tym okresie występuje mniejszy przepływ i ograniczenia prędkości obrotowej pomp elektronicznych.
Do obliczenia wymaganego przepływu możemy posłużyć się poniższym wzorem:
Gdzie;
Q – potrzebna wydajność pompy [m3/h],
P – moc cieplna „do przeniesienia” przez instalację [kW],
c – ciepło właściwe wody 4,19 kJ/(kg * K),
g – gęstość nośnika ciepła, (dla wody g = 1 kg/dm3),
ΔT – różnica temperatury zasilania i powrotu [°C]
ΔT = 20°C dla ogrzewania grzejnikowego
ΔT = 10°C dla ogrzewania podłogowego
ΔT = 10°C dla obiektu ładowania zasobnika
ΔT = 15°C dla obiektu kotłowego do „sprzęgła hydraulicznego”
Gdy przetłaczanym medium jest woda, wzór można uprościć do wersji:
Tak więc dla przykładowej instalacji w domu jednorodzinnym (np. pompy obiegowe Gliwice) o mocy cieplnej 25 kW, gdzie odbiornikiem ciepła jest instalacja podłogowa, a różnica temperatur między zasilaniem i powrotem wynosi 10°C , wymagany przepływ wynosi: Q = 2,15 m3/h
W ten sposób posiadamy już obliczony wymagany przepływ dla naszej instalacji. Drugim niezbędnym parametrem przy doborze pompy jest wysokość podnoszenia.
Krok drugi:
Wysokość podnoszenia pompy obiegowej bardzo często mylona jest wysokością geometryczną instalacji. W związku z czym bardzo często w wyniku tego błędu pompy są przewymiarowane, wytwarzając zbyt duże ciśnienie w instalacji, które prowadzi do głośnej pracy i szumów.
Wysokość podnoszenia pompy obiegowej jest to różnica ciśnień wytwarzana przez pompę w instalacji grzewczej, czyli suma oporów miejscowych i liniowych. Wartość ta powinna być indywidualnie obliczana dla każdej instalacji, zgodnie z poniższym wzorem:
Gdzie:
R = jednostkowa strata ciśnienia w prostych odcinkach rur spowodowana tarciem [Pa/m]. W standardowych instalacjach można przyjąć 50 Pa/m do 150 Pa/m zależnie od roku budowy.
Starsze instalacje, ze względu na większe średnice rur mają mniejszą stratę ciśnienia rzędu 50 Pa/m.
L = długość przewodów pionowych zasilających i powrotnych [m] lub: 2 x (długość domu x szerokość domu x wysokość domu)
ZF = udział oporów miejscowych w całkowitych oporach instalacji
10 000 =współczynnik przeliczeniowy
Obliczenie wymaganej wysokości podnoszenia jest ważnym czynnikiem przy doborze pompy, jednak dla małych instalacji grzewczych jakie występują w domach jedno i wielorodzinnych możemy przyjąć poniższe wartości:
• od 0,3 do 0,6 m – dawne instalacje grawitacyjne, duże średnice rur,
• od 0,5 do 1,5 m – instalacje nowe bez zaworów termostatycznych,
• od 1,5 do 3 m – instalacje nowe z zaworami termostatycznymi.
Firma MABAPA, specjalizuje się w technice grzewczej. Mamy wieloletnie doświadczenie w montażu instalacji niskoenergetycznych, np. ogrzewanie Śląsk, montaż kolektorów słonecznych Zabrze, montaż pompy ciepła Katowice, montaż solarów Gliwice
Przegląd kotła: dlaczego warto go wykonywać?
Przegląd kotła to niemały wydatek w codziennym budżecie, jednak zdaniem producentów urządzeń grzewczych, tylko regularne serwisy pozwalają na długą i ekonomiczną eksploatację.
Korzyści wynikające z systematycznego wykonywania przeglądów:
Bezpieczeństwo
Przeglądy pozwalają na wykrycie nieprawidłowości w działaniu kotłów związanych m.in. z wyciekiem gazu. Wprawdzie nowoczesne urządzenia grzewcze posiadają szereg zabezpieczeń chroniących przed zatruciem czadem lub wypływem spalin do pomieszczenia, jednak bywa, że i one z czasem zawodzą. Warto uchronić siebie i najbliższych przed niebezpieczeństwem.
Oszczędności na naprawach
Systematyczna konserwacja i czyszczenie urządzeń grzewczych pozwalają na wykrycie drobnych usterek, które można łatwo usunąć, np. wymiana zużytych uszczelek. Jednak zaniedbanie tego typu napraw może w konsekwencji spowodować poważne awarie a co za tym idzie duże koszty naprawy, a czasami konieczność wymiany podzespołów. Co więcej regularne przeglądy przedłużają żywotność urządzeń i pozwalają na długą i bezawaryjną eksploatację.
Mniejsze zużycie gazu
Palnik i wymiennik ciepła to kluczowe elementy, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie kotła. Jednak, żeby działały prawidłowo, trzeba poddawać je konserwacji i nie dopuścić do ich zanieczyszczenia. Zaniedbany serwis kotła gazowego sprawi, że wymiennik i palnik nie osiągną maksymalnej sprawności co bezpośrednio przełoży się na większe koszty eksploatacyjne i większe zużycie paliwa.
Firma MABAPA jako autoryzowany serwis Viessmann Śląsk posiada uprawnienia do wykonywania przeglądów, napraw i pierwszych uruchomień (np. ogrzewanie Rybnik, przegląd kotła gliwice, solary zabrze, kolektory słoneczne Gliwice, przegląd pompy ciepła Katowice) Nasi pracownicy to wykwalifikowani specjaliści, którzy co roku muszą odnawiać swoje uprawnienia. Dzięki temu mamy wysoko wykwalifikowany personel a państwo gwarancję należytego wykonania usługi.
MABAPA wśród członków Klastra Technologii Energooszczędnych
MABAPA nawiązała współpracę z grupą Euro-Centrum i weszła w skład Klastra Technologii Energooszczędnych – przedsięwzięcia skupiającego firmy, jednostki badawczo-rozwojowe oraz fundacje branżowe działające w sektorze technologii energooszczędnych i poszanowania energii w budynkach.
Celem Klastra Technologii Energooszczędnych jest realizacja wspólnych projektów i rozwój branży w regionie i za granicą. Obecnie w Klastrze zrzeszonych jest blisko 90 członków. Przynależność do Klastra daje wiele korzyści m.in..:
– możliwość nawiązania kontaktu z nowymi partnerami ze środowiska biznesu lub nauki
– prowadzenie wspólnych projektów komercyjnych i badawczych
– inicjowanie i popularyzowanie nowych myśli, innowacji, technologii
– dostęp do funduszy unijnych
– szansa na wzmocnienie wizerunku w kraju i za granicą
Katowicki Klaster Technologii został wyróżniony przez firmę Deloitte w ramach badania „Benchamarkingu klastrów w Polsce – 2010” na zlecenie PARP. Doceniono m.in.: tworzenie wspólnej oferty handlowej przez członków klastra, współpracę z uczelniami wyższymi oraz dobrą organizację pracy przez wydzielenie grup tematycznych.
Firma MABAPA, specjalizuje się w technice grzewczej. Mamy wieloletnie doświadczenie w montażu instalacji niskoenergetycznych, np. montaż kolektorów słonecznych Gliwice, montaż pompy ciepła Katowice, montaż solarów Zabrze. Nasi pracownicy to fachowcy interesujący się najnowszymi rozwiązaniami, jak nowoczesne ogrzewanie, które można zastosować w budynkach.