Zbliżają się jedne z piękniejszych świąt w roku. Choć w ten magiczny czas ludzi na całym świecie łączy rodzinna atmosfera, to dzieli sposób w jaki ogrzewają dom.
W krajach rozwiniętych, jak np. Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Austria, technologia jest bardzo rozwinięta. W 90% nowo budowanych obiektów stosuje się pompy ciepła. Z kolei na Wschodzie dużo popularniejszym rozwiązaniem są kotły gazowe. Wynika to ze stosunkowo niskiej ceny za gaz. Ponadto inwestycja początkowo w kocioł gazowy jest mniejsza niż w urządzenia wysokowydajne, jak pompy ciepła czy kolektory.
Ogrzewanie zależne od szerokości geograficznej…
Przykładowo w Szwecji, najczęściej wykorzystuje się pompy gruntowe, podczas gdy w krajach o cieplejszym klimacie stosuje się np. powietrzne pompy ciepła. W Austrii do ogrzewania używa się urządzeń na biomasę.
Rodzaj zastosowanej technologii grzewczej zależy również od dotacji, jakie można uzyskać na instalację ogrzewania. Przykładem jest chociażby Francja, gdzie 3-4 lata temu powstały specjalne programy rządowe wspierające ekologiczne systemy grzewcze. Również w Polsce pompy ciepła są coraz popularniejsze (np. Vitocal 200-G czy Vitocal 161-A), choć ich udział w rynku jest w dalszym ciągu niewielki. Jako naród mamy coraz większą świadomość z korzyści wynikających z instalacji tego typu urządzeń. Ponadto mamy możliwość uzyskania dotacji na montaż takiego systemu w różnych miastach, np. pompy ciepła Gliwice, pompy ciepła Zabrze, kolektory słoneczne Katowice, kolektory słoneczne Częstochowa, kolektory słoneczne Gliwice.
…rodzinne ciepło da wszystkich takie same
Choć różnimy się sposobem ogrzewania, to łączy nas ciepło, które towarzyszy spędzanym w rodzinnym gronie świętom. Jest ono bardzo wydajne i niedrogie w eksploatacji.
Tym którzy narzekają na zbyt duże rachunki za energię lub zanieczyszczone przez palenie śmieciami powietrze – życzymy zmiany własnej inwestycji lub tego, żeby sąsiad w roku 2014 się zmienił ;]