Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest niezwykle ważny, gdyż wpływa na koszty eksploatacji budynku. Na co zwracać uwagę, żeby później nie przepłacać za ogrzewanie domu lub podgrzanie c.w.u.?
Dobór pompy ciepła powinien być przede wszystkim uzależniony od:
1. Przeznaczenia: pompa ciepła może służyć m.in. do podgrzewu c.w.u. lub ogrzania domu
2. Dostępności „ciepła z natury”: pompy ciepła mogą czerpać ciepło z: powietrza, wody, lub gruntu
3. Mocy pompy ciepła: urządzenie musi być dobrane odpowiednio do zapotrzebowania cieplnego budynku. Pompy ciepłą mogą być montowane w kaskadach lub samodzielnie pracować na określony cel.
W zależności od przeznaczenia, pompy ciepła mogą różnić się wielkością, typem, możliwością współpracy z innymi urządzeniami. Do grzania ciepłej wody użytkowej służą zazwyczaj urządzenia kompaktow (np. Vitocal 161-A), w których moc sprężarki jest niewielka i nie ma potrzeby zasilania trójfazowego (380V). Do instalacji c.o. i c.w.u. stosuje się pompy w wersjach ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u (Vitocal 222-G, Vitocal 333-G), z możliwością podłączenia kolektorów słonecznych (Vitocal 242-G, Vitocal 343-G) lub w wersjach z oddzielnie dobieranym zasobnikiem c.w.u.
Natura udostępniła trzy media pozwalające wykorzystać ciepło z otoczenia. Są to: powietrze, woda i ziemia. W polskim klimacie najstabilniejszym temperaturowo jest rozwiązanie z wykorzystaniem ziemi jako źródło energii.
Dobór pompy ciepła powietrze/woda wymaga wyznaczenia i przygotowania miejsca na zewnątrz budynku, z dala od okien, drzew. Trzeba ustawić jednostkę zewnętrzną na dworze a jednostkę wewnętrzną w środku domu. Takie rozwiązanie w przypadku srogiej zimy, będzie wymagało wykorzystania dodatkowego źródła ciepła, np. grzałki elektrycznej. Pompy powietrze-woda są dedykowane do nowych domów i instalacji niskotemperaturowych.
Pompa ciepła wykorzystująca wodę jako źródło energii, wymaga dostępu do czerpni i zrzutu wody. Czerpnią jak i zrzutem może być studnia wodna pod warunkiem odpowiedniej wydajności dostosowanej do mocy urządzenia. Dla tego rozwiązania dedykowane są pompy Vitocal 200-G, 300-G, 222-G, 242-G, 333-G, 343-G.
Najstabilniejszym temperaturowo rozwiązaniem jest zastosowanie gruntownego wymiennika ciepła w postaci: kolektora poziomego lub odwiertu pionowego. Odwiert nie wymaga wielkiej powierzchni wokół domu. Kolektor natomiast zajmuje sporą przestrzeń, na której nie można później sadzić drzew, stawiać budynków etc.
Najczęściej na pompę ciepła decydują się właściciele domów jednorodzinnych nie przekraczających 160m2 powierzchni grzewczej. Do takich obiektów stosuje się przede wszystkim zgrabne gabarytowe urządzenia kompaktowe (do 10kW). W przypadku większego zapotrzebowania na ciepło używa się pojedynczych pomp ciepła o większych mocach lub łączy się urządzenia w kaskady. W każdym z tych przypadków, należy zwrócić uwagę na odpowiednie podłączenie pompy ciepła oraz wykonanie instalacji.
Niezależnie od typu pompy ciepła, typu dolnego źródła, mocy urządzeń, instalację należy dobrać i wykonać odpowiednio do rodzaju i wielkości instalacji grzewczej. Dla instalacji mieszanej, w której mamy do ogrzania częściowo ogrzewanie podłogowe, częściowo grzejniki, konieczne jest zamontowanie bufora. Ma on za zadanie odsprzęglić instalację hydraulicznie i oddzielić temperaturowo dwa obiegi. Dla instalacji o większym stopniu zaawansowania, np. basen, kolektory słoneczne, chłodzenie itp., konieczny jest osprzęt dodatkowy, pompy obiegowe, wymienniki ciepła. Taki typ instalacji należy zaprojektować indywidualnie do każdej z instalacji.