Ogrzewanie to jeden z ważniejszych elementów każdego budynku. Stanowi nawet 80% rocznych kosztów eksploatacji. Dobrze zaprojektowana instalacja c.o. i c.w.u. wpływa na długoletnią i komfortową pracę całego systemu grzewczego.
Jak ogrzać dom? Proponowane rozwiązania
Kocioł gazowy kondensacyjny
Szczególnie ekonomiczne są kotły gazowe kondensacyjne, które wykorzystują ciepło zawarte w parze wodnej powstającej przy spalaniu gazu. W tradycyjnych kotłach para jest usuwana wraz ze spalinami. Dzięki kondensacji możliwe jest uzyskanie najwyższej sprawności grzewczej.
Kotły tego typu jako pierwsze na rynek wprowadziła firma Viessmann na początku lat 90-tych.
Kolektory słoneczne
To bardzo ekologicznym rozwiązanie. Stosowane są głównie do podgrzewu c.w.u. Współpracują w kotłami kondensacyjnymi lub pompami ciepła. Wykorzystanie odnawialnej energii słonecznej, przyczynia się do ochrony środowiska i niskiej emisji CO2. Dobrze wykonana instalacja solarna zapewnia do 60% pokrycia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania wody.
Pompy ciepła
To jedna z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania. Działanie pomp ciepła polega na przekształceniu energii z naturalnych źródeł ciepła (ziemi, wody, powietrza) w c.o., c.w.u – tym samym zapewniając niskie koszty eksploatacji. Pompy ciepła mogą współpracować z kolektorami słonecznymi.
Ogrzewanie podłogowe
Cieszy się sporym zainteresowaniem. Niewątpliwą zaletą jest wolna zmiana temperatury. Nagrzana instalacja bardzo długo trzyma ciepło, dzięki czemu koszty eksploatacji są bardzo niskie. Minusem jest brak możliwości płynnej regulacji temperatury ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe może współpracować z kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła razem tworząc niezawodny i wysoko wydajny system grzewczy.
Kotły na paliwo stałe
Zastosowanie takiego rozwiązania jest idealne w dobie stale rosnących cen paliw. Nowoczesne kotły znacznie różnią się od urządzeń używanych kilkanaście lat temu. Wyróżniają się wysoką sprawnością grzewczą i niską emisją CO2. Korzystanie z nich jest wygodne – można m.in. zmieniać ich ustawienia za pomocą regulatora.