Dolne źródło ciepła stanowi dla pompy ciepła zasób możliwej do pozyskania energii otoczenia – najczęściej z gruntu (kolektor ziemny poziomy lub sondy pionowe – odwierty) bądź powietrza zewnętrznego, a także z wód gruntowych.
To jedno z najważniejszych elementów instalacji w przypadku pomp ciepła. Ma kluczowy wpływ na prawidłowe i efektywne wytwarzanie ciepła.
Od tego ile darmowej energii uzyskamy ze środowiska naturalnego, zależy prawidłowy dobór i wykonanie instalacji. Pompa ciepła to urządzenie, któremu musimy zapewnić odpowiednie parametry na skraplaczu jak i parowniku. Im wyższa będzie temperatura dolnego źródła ciepła, tym efektywniej będzie pracować założona instalacja. Od głębokości około 15 m temperatura gruntu wynosi około 10 st. C i jest niezmienna niezależnie od pory roku.
Prawidłowe wykonanie instalacji procentuje bezawaryjną eksploatacją przez lata, zapewniając jednocześnie niskie rachunki za ogrzewanie. Inwestycję w wykonanie dolnego źródła ciepła możemy porównać do „jednorazowego zakupu paliwa”. Zbyt mała ilość to niskie temperatury pracy, z kolei niestaranne wykonanie to „mała kaloryczność paliwa”.
Dolne źródło ciepła powinno być odpowiednio zwymiarowane oraz wykonane ze szczególną starannością. W przypadku pionowych odwiertów wykonaniem sond gruntowych zajmują się wykwalifikowane firmy wiertnicze posiadające odpowiednie urządzenia oraz doświadczenie w tej dziedzinie.