Kolektory słoneczne to coraz popularniejsze rozwiązanie. Nie są drogie w eksploatacji i nie wymagają uzupełniania paliwa – wytwarzają czystą energię bez produktów ubocznych. Ich wydajność jest wysoka szczególnie w okresie letnim.
Inwestorzy coraz częściej zakładają solary a spora część decyduje się na zakup inwestycji wraz z dofinansowaniem sięgającym nawet do 90% kosztów kwalifikowanych, m.in. z funduszów PONE, KAWKA, urzędów miast. Pozwala to skrócić okres zwrotu inwestycji z siedmiu do czterech lat.
W polskich warunkach kolektory służą przede wszystkim do podgrzewania wody. Ich montaż zapewnia zwrot kosztów c.w.u. do 60% w ciągu roku. Absorber pochłania energię z promieniowania słonecznego i przetwarza ją w energię cieplną. Stąd kiedy niebo jest bezchmurne a promienie słoneczne intensywne, tym zamontowany zestaw solarny działa efektywniej. Instalacja powinna być prawidłowo dobrana pod zużycie wody. Przy dużej ilości kolektorów i małym zbiorniku – może dojść do przegrzania, natomiast w przypadku zbyt małej ilości kolektorów i za dużym zasobniku woda nie będzie dogrzana, dlatego przed wyborem rozwiązania warto skonsultować się ze specjalistą.
W upalne dni całkowite natężenie napromieniowania wynosi 1000 W/m2. Dla porównania zimą wskaźnik ten jest dziesięć razy niższy. Przykładowo w lecie 4-osobowa rodzina może spodziewać się nawet 100% zwrotów kosztów c.w.u. Żeby maksymalnie zwiększyć wydajność instalacji należy zadbać o to, żeby promienie padały prostopadle do powierzchni kolektora słonecznego. W lecie solary pracują najefektywniej, kiedy są ustawione pod kątem 30 st.
Montaż kolektorów słonecznych wpływa nie tylko na niższe rachunki, ale również na środowisko – obniża emisję CO2. Według ekologów przekroczenie krytycznego poziomu stężenia dwutlenku węgla grozi katastrofalnymi skutkami zmian klimatu, których bez zdecydowanych działań nie będzie można zahamować. Organizacja WWF ostrzega przed coraz częstszymi powodziami i suszami, podnoszeniem się poziomu wody w oceanach oraz rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych,