Przy braku możliwości podłączenia do instalacji gazowej warto pomyśleć o kotle olejowym. Wprawdzie olej nie najtańszym paliwem, ale długo utrzymuje wysoką temperaturę.
Nowoczesne kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane i proste w obsłudze. Mogą współpracować z kolektorami słonecznymi, jak również z pompami ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Są wykonane z materiałów, które nie tracą szybko ciepła – najczęściej z żeliwa i stali. Na rynku mamy dostępne kotły w wersji kompaktowej (z wbudowanym zbiornikiem) oraz bez zasobnika. Zbiorniki olejowe można dokupić osobno i ustawić w kotłowni bądź na zewnątrz budynku. Są one wykonane z plastiku, dlatego można je łatwo transportować. Dostępne są modele jedno- i dwupłaszczowe. Te drugie są bardziej wytrzymałe i odporne na przecieki. Ponadto przestrzeń między dwoma płaszczami zapewnia izolację cieplną.
Jakie kotły olejowe?
Istnieje możliwość przezbrojenia kotła olejowego w gazowy. Takie rozwiązanie jest możliwe m.in. w kotle Viessmann Vitola 200, w którym w razie potrzeby można zamontować zamiast palnika wentylatorowego palnik gazowy i tym samym dostosować urządzenie do spalania gazu. Zaletą kotła Vitola jest też specjalna dwuwarstwowa zespolona powierzchnia grzewcza Biferral. Podwójna warstwa żeliwa i stali zapobiega skraplaniu pary wodnej co pozwala na długotrwałą eksploatację.
Godnym polecenia jest również kocioł Vitorond 111 Viessmann z wbudowanym zasobnikiem 130 lub 160 l. Dzięki kompaktowej obudowie nie zajmuje dużo miejsca. Płynnie obniżana temperatura wody kotłowej pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności. Kocioł jest wyposażony w nowoczesny palnik Vitoflame, który zapewnia cichą i oszczędną pracę.
Firma MABAPA specjalizuje się w technice grzewczej. Świadczymy usługi, takie jak: montaż urządzeń grzewczych na terenie woj. śląskiego (np. montaż kotłów Gliwice, montaż kotłów Katowice, montaż kolektorów Śląsk).