Schody, tarasy, chodniki, ścieżki, parkingi również można ocieplać. Radzimy, w jaki sposób można skutecznie i niedrogo ogrzać tego typu powierzchnie.
Tego typu instalacje pomagają w usuwaniu śniegu z powierzchni użytkowych. Zapobiegają powstawaniu zlodowacenia na deptakach. Ułatwiają życie kierowcom, gdyż ogrzewanie podjazdu podnosi komfort życia. Nie trzeba odśnieżać drogi i podejścia pod dom. Instalacje antyoblodzeniowe działają podobnie jak instalacje ogrzewania podłogowego na podgrzewie cieczy z wymiennikiem można dodatkowo zastosować elektryczne rozwiązania, które świetnie sprawdzają się do ogrzewanie rynien i rur spustowych, jak również zewnętrznych odpływów kanalizacyjnych.
Do ogrzewania powierzchni zewnętrznych można zastosować instalacje wodne (w których ciepło dostarcza czynnik cyrkulujący w rurach ułożonych pod ogrzewaną powierzchnią (wodne roztwory glikolu, solanka, woda geotermalna) lub elektryczne, czyli maty lub przewody grzejne ułożone w ogrzewanej nawierzchni.
Przy montażu instalacji wodnej używa się rur PE-RT lub PEX, które zabudowuje w podłożu za
pomocą pętli grzewczych. Jako źródło zasilania stosuje się: kotły na gaz, węgiel, olej, kolektory słoneczne, studnie wodne, sondy, pionowe i poziome gruntowe wymienniki ciepła, pompy ciepła.
O czym należy pamiętać przy zakładaniu instalacji wodnej?
– Niezamarzający czynnik grzewczy
– Wymiennik ciepła
– Pompa obiegowa
– Sterownik + siłowniki
– Kontroler oblodzenia ogrzewania powierzchni otwartych +
Czujniki lodu, śniegu i wilgoci ( przy automatycznej pracy
układu)
– Rozdzielacz obiegów grzewczych w przypadku większej ilości
pętli
– Naczynie przeponowe
Przyjmuje się, że optymalna temperatura powierzchni wynosi +1ºC, nie więcej niż +5ºC a minimalna temperatura skutecznego usuwania śniegu i lodu -5ºC. Temperatura zasilania pętli grzejnych to 35-50ºC przy zalecanym spadku temperatury 15 K.
W przypadku ogrzewania elektrycznego stosuje się układy lub maty grzejne o napięciu od 230 do 400 V. Teren, na którym zostaną położone musi być wyrównany, uzbrojony, pozbawiony ostrych elementów i zagłębień. Przewody grzejne układa się w 2 – 3 cm podsypce piaskowej lub
zalewa 3–5 cm warstwą betonu. Wylewkę najlepiej wykonać etapami, aby uniknąć niepożądanych przesunięć przewodów.
Czy warto ogrzewać powierzchnie zewnętrzne?
ZALETY:
– mokra, ale czystą – nieośnieżona i nieoblodzoną nawierzchnia podjazdu,
– bezpieczne i komfortowe użytkowanie,
– niwelowanie utrudnień wjazdowych i wyjazdowych – strome podjazdy,
– pomocne w przypadku osób z problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnością.
WADY
– decyzja przed wykończeniem nawierzchni – w odwrotnym przypadku rozbiórka i założenie systemu jest możliwe, ale bardzo kłopotliwe i nieopłacalne.
– pobór i zużycie prądu
– podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych nakład prądu i czasy może okazać się bardzo długi
Firma MABAPA gwarantuje kompleksowe wykonanie instalacji. Montujemy kotły gazowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogrzewanie podłogowe na terenie woj. śląskiego. Zajmujemy się również serwisem urządzeń.