Facebook
Facebook

W czasie wakacji wykonaj przegląd kotła grzewczego

Wakacje w pełni. Tropikalne upały powodują, że zapominamy o instalacji grzewczej. Choć nie ma potrzeby ogrzewania, to warto wykonać przegląd, by przygotować kocioł gazowy do sezonu. Później trudniej będzie się umówić na serwis. Grafik instalatorów na przełomie jesieni i zimy jest cały zapełniony.

Dlaczego warto wykonywać przeglądy?

Kondensacyjny kocioł gazowy Vitodens 100-WJeśli chcemy, by kocioł grzewczy służył jak najdłużej, a jego eksploatacja była bezpieczna – wykonujmy przeglądy raz do roku. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zachować urządzenie w dobrym stanie. W trakcie eksploatacji kocioł się zanieczyszcza. Zarówno wymiennik ciepła, jak i inne elementy wymagają regularnej konserwacji, Ma to istotne znaczenie dla prawidłowego działania. Zalegający wewnątrz urządzenia kurz w najlepszym wypadku może powodować większe zużycie gazu. W najgorszym razie – konieczność wymiany całych podzespołów co oczywiście generuje znacznie większe koszty. Szczególnie wrażliwa na brud jest płyta główna. To jedna z głównych części, bez której poprawne funkcjonowanie urządzenia nie jest możliwe. Tymczasem długotrwałe zabrudzenia mogą powodować zwarcia, a w konsekwencji uszkodzić piec. Naprawa kluczowych elementów urządzenia jest droga i znacznie przewyższa koszt przeglądu. Chcąc utrzymać kocioł jak najdłużej w dobrym stanie i oszczędzić na serwisach, lepiej zadbać o jego prawidłową eksploatację.

Przegląd tylko przez autoryzowane firmy

Ważne jest, by przegląd wykonywali fachowcy, którzy znają się na rzeczy. Najlepiej zlecić taką usługę autoryzowanym firmom. Wtedy zyska się gwarancję, że będzie ona prawidłowo wykonana. Lista takich wykonawców jest dostępna m.in. w książeczce gwarancyjnej, ale można ją też znaleźć w internecie. Instalatorzy specjalizujący się w danej marce są znacznie lepiej przygotowani i szybciej są w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Firma MABAPA, autoryzowany salon Viessmann, specjalizuje się technice grzewczej od blisko 20 lat. Nasi serwisanci to prawdziwi fachowcy, którzy co roku muszą odnawiać swoje uprawnienia na egzaminach organizowanych przez firmę Viessmann. To daje gwarancję, że zarówno przegląd, jak i serwis kotłów grzewczych Gliwice będą wykonane jak należy.

Pompa ciepła czy kolektory słoneczne? Czym lepiej ogrzewać wodę?

Coraz częściej stosuje się nowoczesne metody ogrzewania wody, takie jak kolektory słoneczne lub powietrzne pompy ciepła. To bardzo efektywne źródła ciepła, które czerpią energię z natury przez co można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Kolektory vs. powietrzne pompy ciepła

Zarówno kolektory słoneczne, jak i powietrzne pompy ciepła umożliwiają podgrzew wody. Kolektory są jednak praktycznie bezkosztowe. Do podgrzewu c.w.u. potrzebują jedynie promieni słonecznych. Nie trzeba zasilać ich paliwem ani prądem. Jedyne koszty eksploatacyjne, jakie trzeba ponieść są związane z czynnikiem grzewczym wewnątrz instalacji, jakim jest glikol. Raz na jakiś czas trzeba go uzupełnić, jednak nie jest to takie drogie. Minusem kolektorów słonecznych jest efektywność. W polskim klimacie solary działają najskuteczniej w lipcu i sierpniu, kiedy słonce jest najbardziej wydajne. Z kolei w chłodniejsze dni trzeba wspomagać się innym źródłem ciepła. Pompy ciepła działają niezależnie od natężenia promieni słonecznych. Pobierają energię z powietrza. Do działania potrzebują energii elektrycznej, jednak nie zużywają dużo prądu. Są to wysoce zaawansowane urządzenia. Działają prze większą część roku. Jedynie przy dużych mrozach są mniej efektywne, ale wtedy załącza się dodatkowo grzałka do ogrzania wody.

Pamiętaj o przeglądach

vitocal 200-sNiezależnie na co się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, by raz do roku zamówić przegląd pompy ciepła lub kolektorów słonecznych. To bardzo ważne, jeśli chcemy korzystać z urządzeń grzewczych przez wiele lat. Serwisant musi sprawdzić, czy wszystko działa jak należy, czy trzeba uzupełnić czynnik grzewczy, kontroluje ciśnienie w instalacji, a także sprawdza, czy gdzieś nie ma wycieków. W ten sposób można korzystać z zamontowanych systemów grzewczych bardzo długo.

Ważne jest, by urządzania zostały zamontowane przez fachowców, którzy znają się na rzeczy. Firma MABAPA istnieje na rynku od blisko dwudziestu lat. Zajmujemy się usługami, takimi jak: montaż kotłów grzewczych Gliwice, montaż kolektorów słonecznych, montaż pomp ciepła. Zajmujemy się doradztwem, montażem, serwisem. Wykonujemy też usługi ogólnobudowlane i wykończeniowe.

Kotły grzewcze i kolektory słoneczne: idealne połączenie

Kolektory słoneczne stanowią dodatkowe uzupełnienie istniejącej instalacji grzewczej. W letnie dni umożliwiają podgrzew ciepłej wody użytkowej bez konieczności uruchamiania kotła grzewczego. To pozwala na duże oszczędności.

Dlaczego opłaca się zainstalować kolektory słoneczne?

kolektory słoneczne vitosolDzięki nim można uzyskać ciepłą wodę bez konieczności uruchamiania dodatkowego źródła ciepła. Minusem solarów jest jednak to, że działają najefektywniej w miesiące letnie. Wówczas można komfortowo korzystać z ciepłej wody. Kolektory słoneczne nie potrzebują żadnego paliwa. Czepią energię ze słońca. Niestety, jeśli na dworze robi się chłodniej trzeba wspomagać się alternatywnym źródłem ciepła, np. kotłami grzewczymi, pompą ciepła. Kiedy na zewnątrz są wysokie temperatury, jedyne koszty, jakie należy ponieść są związane z koniecznością wykonania przeglądów. Trzeba je robić raz do roku. To da pewność, że instalacja będzie bezawaryjna i posłuży na długo. Raz na jakiś czas należy uzupełniać glikol, by zapewnić niezakłócony obieg czynnika grzewczego w systemie

Jaki kocioł grzewczy?

Niestety, kolektory słoneczne nie ogrzewają wody przez cały rok. W polskim klimacie jest to niemożliwe. Wtedy trzeba włączyć kocioł, pompę ciepła lub inne urządzenie do podgrzewu ciepłej wody. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu kocioł grzewczy: kondensacyjny lub atmosferyczny. Ten pierwszy jest znacznie ekonomiczniejszy, bo wykorzystuje dodatkowe ciepło ze skroplin pary wodnej, drugi jest droższy w eksploatacji, ale za to początkowy wkład jest znacznie niższy.

Niezależnie na jakie rozwiązanie się zdecydujemy trzeba wybrać dobrego wykonawcę. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że instalacja została poprawnie założona, a my możemy korzystać z niezawodnego ogrzewania. Firma MABAPA specjalizuje się w technice grzewczej od blisko dwudziestu lat. Wykonujemy usługi, takie jak: montaż kolektorów słonecznych Gliwice, montaż kotłów gazowych, montaż pomp ciepła. Zajmujemy się również serwisem urządzeń.

Przygotuj się do sezonu grzewczego. Zastanów się nad modernizacją instalacji

Do sezonu grzewczego coraz bliżej. Na zewnątrz jest wprawdzie ciepło, ale wieczory stają się coraz chłodniejsze. Jeśli mamy stosunkowo nowy system grzewczy, warto pomyśleć o przeglądzie. Jeśli nie, można zastanowić się nad modernizacją instalacji.

 

Kiedy warto zająć się modernizacją?

Żeby urządzenia grzewcze były sprawne również przed sezonem grzewczy, w większości wypadków należy wykonać przegląd instalacji, oczyścić palnik, wymienić filtry. Jednym słowem zrobić wszystko, by źródło ciepła było odpowiednio przygotowane. Kiedy temperatury zaczną się obniżać, wystarczy jedynie uruchomić instalację i cieszyć się z jej działania. Nie można zapominać o corocznej konserwacji, bo w przeciwnym wypadku można się liczyć ze znacznie większą usterką i zabrudzeniami, których konsekwencją będzie wymiana części co będzie dużo bardziej kosztowne w porównaniu z przeglądem. Czasem jednak zachodzi potrzeba całkowitej modernizacji instalacji i wymiany starego systemu

kociol-gazowy-viessmann-Vitodens 100-W_00051

grzewczego na nowszy. Stara instalacja grzewcza jest po prostu nieefektywna i nie warto jej naprawiać. Dużo lepiej jest zainwestować w nowy kocioł grzewczy. Na dłuższą metę można dzięki temu uzyskać znacznie mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Kondensacyjny czy atmosferyczny?

W dużym uproszczeniu na rynku są dwa rodzaju kotłów grzewczych: atmosferyczne i kondensacyjne. Te pierwsze są dużo mniej wydajne,  drugie wykorzystują najnowocześniejsze technologie i czerpią dodatkowe ciepło ze skroplin pary wodnej. Osiągają dzięki temu sprawność powyżej 100 proc. Dzięki temu można uzyskać znacznie niższe rachunki za ogrzewanie. Dobrze jest wybierać kotły grzewcze sprawdzonych marek, np. Viessmann. Mają one opatentowane rozwiązania, które sprawiają, że urządzenia są niezawodne. Palnik MatriX, określany jako kamień milowy w technice grzewczej, pozwala na ekonomiczne ogrzewanie i dopasowanie mocy kotła do aktualnych potrzeb. W ofercie kotłów Viessmann ciekawą propozycją jest m.in. Vitodens 100. To interesująca alternatywa i połączenie zaawansowanej techniki w stosunkowo niskiej cenie.

Warto powierzyć ogrzewanie Gliwice fachowcom, którzy znają się na rzeczy i potrafią dobrać najlepszy system. Zajmą się także montażem urządzeń grzewczych oraz pracami ogólnobudowlanymi. Tylko w ten sposób można cieszyć się niezawodnością systemu przez wiele lat.

MABAPA istnieje na rynku od blisko dwudziestu lat. Jako autoryzowany salon Viessmann świadczy usługi grzewcze na najwyższym poziomie. Dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą jakość prac, dlatego oprócz standardowych usług, jak montaż kotłów Gliwice, zajmuje się również robotami wykończeniowymi i ogólnobudowlanymi,

Kolektory próżniowe czy panelowe? Jakie rozwiązanie się bardziej sprawdza?

Kolektory słoneczne pozwalają korzystać z cieplej wody użytkowej bez konieczności wspomagania się innym źródłem ciepła. Pozwalają na spore oszczędności. W sezonie letnim w ogóle nie trzeba wspomagać się innym źródłem ciepła. Zaoszczędzone pieniądze można wydać na coś innego, np. na wyjazd.

fotowoltaika 1Kolektory próżniowe czy płaskie?

Na rynku są dostępne dwa rodzaje kolektorów. Płaskie, zbudowane z jednego panelu, są zdecydowanie bardziej popularne. Z kolei próżniowe składają się z rurek scalonych ze sobą za pośrednictwem wymiennika. Elementy można ustawiać pod dowolnym kątem, zmieniając ich położenie tak by były najbardziej efektywne. Solary próżniowe są zdecydowanie mniej popularne od płaskich. Wynika to głównie z faktu, że w naszym klimacie nie działają tak jak należy. W zimie na rurach osadza się szron przez co urządzenie są znacznie mniej wydajne. Tego problemu nie ma w kolektorach płaskich, które dużo lepiej się sprawdzają. Można z nich korzystać o wiele dłużej niż z próżniowych.

Jak montować solary?

Niezależnie, na jakie kolektory się zdecydujemy ważne jest, by odpowiednio je zamontować. Muszą być ustawione tak, by absorbowały jak najwięcej promieni słonecznych. Tylko wtedy będą najbardziej wydajne i pozwolą uzyskać dużo niższe rachunki. Montaż kolektorów Gliwice w złym miejscu to znacznie gorszy rezultat. Istotne jest, by instalacji podjęli się fachowcy, którzy znają się na rzeczy tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko będzie działać tak, jak należy. Panele słoneczne muszą być ustawione pod właściwym kątem.

Pamiętaj o prawidłowej konserwacji

Żeby kolektory słoneczne Gliwie działały jak najdłużej, trzeba o nie dbać. Osadzający się na nich kurz i brud zmniejsza ich efektywność. Co roku powinniśmy wykonywać przegląd, podczas którego serwisant sprawdzi, czy w instalacji jest odpowiednie ciśnienie. Jeśli trzeba uzupełni glikol, tylko wtedy można przez długi czas korzystać z założonej instalacji solarnej i cieplej wody bez ograniczeń.

Firma MABAPA specjalizuje się w produktach niemieckiego producenta Viessmann. Zajmujemy się przede wszystkim techniką grzewczą. Jesteśmy liderem w montażu kotłów gazowych, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych. Prowadzimy salon formowy Viessmann w Gliwcach i w Bytomiu, Firma zajmuje się również serwisem i naprawą kotłów grzewczych, pomp ciepła, a także pracami prace remontowo-budowlanymi wraz z wykończeniem wnętrz.

Grzejniki ozdobne: sposób na aranżację wnętrza

Żeby wnętrze idealnie się prezentowało, trzeba zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Nie tylko meble, ale również grzejniki i inne dodatki mają znaczenie i nadają przestrzeni niepowtarzalnego charakteru.

Grzejniki ozdobne w każdym pomieszczeniu

Zehnder dekoracyjne3Producenci grzejników stawiają poprzeczkę bardzo wysoko. To nie tylko rożne kolory i atrakcyjny design, ale również wiele oryginalnych motywów. Taka różnorodność sprawia, że każdy jest w stanie dobrać rozwiązanie idealnie dostosowane do swoich potrzeb. Co więcej grzejniki ozdobne Gliwice można dobrać do każdego pomieszczenia: od łazienki po przestronny i elegancki salon. To propozycja dla odważnych. W czasach, kiedy większość ludzi decyduje się na podłogówkę, a kaloryfery stopniowo schodzą do lamusa, grzejniki ozdobne to bardzo interesujące rozwiązanie. Geometryczne wzory, drobne kwiaty, a nawet całe obrazy – to tylko niektóre przykładowe rozwiązania. Nie jest łatwo dobrać  najtrafniejszy model. Należy kierować się przede wszystkim gustem, ale również tym, w jaki sposób jest urządzona reszta pomieszczeń. Jeśli salon, czyli najbardziej reprezentatywna część domu, ma designerski styl można puścić wodze wyobraźni i wybrać żywe odcienie, a do tego ogromne wzory. Z kolei, jeżeli zdecydujemy się urządzić mieszkanie w tradycyjnym sposób doskonale sprawdzą się grzejniki jednokolorowe w stonowanych barwach.

Grzejniki czy podłogówka?

Grzejniki, choć są coraz rzadziej kupowane, mają jednak swoje zalety. Pozwalają na większą swobodę w aranżacji wnętrza. Mając zainstalowaną podłogówkę, nie powinno się raczej stosować dużych, grubych dywanów, które mogą kumulować ciepło. Lepiej również wybierać szafki stojące na nóżkach, by nagrzane powietrze mogło bez przeszkód krążyć w pomieszczeniu. Zaletą instalacji ogrzewania podłogowego z kolei jest to, że nie zajmują one wiele miejsca. Są montowane w posadzce. Nie zbiera się w nich kurz. Grzejniki ozdobne trzeba regularnie omiatać z kurzu, bo inaczej nie będą one tak efektywne. Poza tym o ile grzejniki można bez większych problemów zmieniać w dowolnym momencie, to podłogówkę trzeba zaplanować już na etapie projektu.

Niezależnie na co się zdecydujemy trzeba wybrać dobrego wykonawcę, który kompleksowo podejdzie do problemu i wykona zadanie tak, jak należy. Przede wszystkim pomoże dobrać odpowiednią moc grzewczą, ilość pętli (w przypadku podłogówki) lub wielkość grzejnika. Firma MABAPA specjalizuje się w technice grzewczej od blisko dwudziestu lat. Świadczymy usługi, takie jak: montaż grzejników Gliwice, montaż kotłów grzewczych, pomp ciepła. Wykonujemy także roboty ogólnobudowlane i wykończeniowe.

Jaki system grzewczy wybrać? Zmień instalację przed zimą

Wakacje to idealny moment, by zmienić nieefektywny i przestrzały system grzewczy na nowy. Jak spośród gąszcza rozwiązań wybrać to najlepsze? Odpowiedź nie jest wcale jednoznaczna, bo zależy to od wielu czynników. Najlepiej poprosić o radę specjalistę, który zna się na branży.

Kocioł gazowy czy pompa ciepła?

kociol-gazowy-viessmann-Vitodens 242-F_00005To na jakie ogrzewanie Gliwice się zdecydujemy zależy w dużym stopniu od naszych wymagań i możliwości finansowych. Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym i mamy swobodę wyboru, można zdecydować się na pompę ciepła, bo jest ona bardzo efektywna, a w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić i znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Czasem jednak nie mamy już takiej swobody wyboru. Trudno montować pompę ciepła, mieszkając w bloku. Wtedy instaluje się kotły gazowe Gliwice. Pompa ciepła w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem jest bardzo wydajna i niedroga w eksploatacji, jednak jej montaż to duży wydatek, znacznie większy niż piecyków gazowych. Przewagą pompy ciepła jest również możliwość chłodzenia w ciepłe dni. To ogromna zaleta. Nie trzeba montować klimatyzacji, by mieć wewnątrz optymalne warunki.

Podłogówka czy grzejniki?

Jeśli już wybierzemy urządzenie grzewcze, należy zastanowić się, czy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Większość inwestorów decyduje się na podłogówkę. To system, który pozwala równomiernie rozprowadzić ciepło w pomieszczeniu. Pętle grzewcze są bowiem rozprowadzone na całej powierzchni. Ponadto podłogówka nie zajmuje dodatkowej miejsca, jak kaloryfer. Instalację montuje się ją pod posadzką. Minusem ogrzewania podłogowego jest to, że na podłodze nie zaleca się kładzenia dywanów i mebli bez nóżek, które ograniczają cyrkulację ciepłego powietrza. Z kolei grzejniki zajmują więcej miejsca i trzeba je regularnie czyścić. Zalegający w nich kurz wpływa na efektywność ich działania co w konsekwencji przekłada się na większe rachunki.

Niezależnie jaki system grzewczy wybierzemy powinniśmy znaleźć dobrego wykonawce, który długo działa na rynku. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że instalacja będzie prawidłowo założona. Firma MABAPA istnieje na rynku już blisko 20 lat. Dysponujemy zespołem wykwalifikowanych pracowników, którzy pomagają zarówno w wyborze odpowiedniego systemu, jak i wykonują prace budowlane. Świadczymy bardzo szerokie usługi, takie jak: montaż pompy ciepła Gliwice, montaż kolektorów słonecznych, montaż kotłów grzewczych, a także prace ogólnobudowlane i wykończeniowe.

Kocioł gazowy Viessmann: czym różni się od innych?

Stoisz przed wyborem kotła grzewczego? Na rynku jest wiele różnych możliwości. Kotły kondensacyjne, atmosferyczne znanych i mniej znanych marek. Jednym z najlepszych producentów jest, bez wątpienia, Viessmann.

kociol-gazowy-viessmann-Vitodens 100-W_00051Kocioł kotłowi nierówny. Wprawdzie zasada działania jest podobna, ale rozwiązania technologiczne markowych urządzeń są dużo bardziej zaawansowane. Viessmann ma patenty, których nie stosuje żaden inny producent. Jednym z takich rozwiązań jest palnik MatriX, określany jako „kamień milowy rozwoju techniki grzewczej”. Dzięki niemu możliwa jest modulacja mocy grzewczej kotłów, a tym samym oszczędne i niezawodne ogrzewanie Gliwice.

Kondensacyjne czy tradycyjne?

W ofercie Viessmann znajdują się kotły atmosferyczne, np. Vitopend 100,  i kondensacyjne. Te pierwsze są znacznie mniej wydajne, ale za to ich koszt początkowy nie jest wygórowany. Niestety, później rachunki są niemałe co, zwłaszcza, w sezonie grzewczym, bywa dość uciążliwe. Znacznie lepszym rozwiązaniem są kotły kondensacyjne. Są one bardzo wydajne, gdyż do ogrzewania wykorzystują dodatkowe ciepło ze skroplin pary wodnej. W ten sposób można uzyskać sprawność ponad 100% co pozwala na bardzo duże oszczędności w skali roku. Kotły Viessmann są bardzo trwałe. Do ich produkcji zostały użyte wysokiej klasy komponenty, które powodują, że urządzenia są bezawaryjne i można ich używać przez wiele lat. W zasadzie wystarczy jedynie wykonywać przeglądy, by cieszyć się z ich niezawodnej pracy.

Montaż powierz specjalistom

Nie bez znaczenie jest wykonawca, który zajmuje się instalacją kotłów grzewczych. Montaż kotłów gazowych Gliwice powinniśmy powierzyć jedynie wyspecjalizowanej firmie, która zna się na rzeczy i podpowie na co należy zwrócić uwagę. Firma MABAPA to przede wszystkim doświadczenie. W naszej firmie pracują wykwalifikowani fachowcy, którzy znają się na rzeczy. Mają uprawnienia Viessmann, które muszą co roku odnawiać. To gwarantuje, że usługa będzie wykonana na najwyższym poziomie. Kocioł gazowy Viessmann musi być odpowiednio zainstalowany, by instalacja działała poprawnie. Oprócz tego zajmujemy się szerokim wachlarzem usług, jak prace ogólnobudowlane, wykończeniowe. Dzięki temu może świadczyć kompleksowe usługi. Nie tylko zajmiemy się instalacją grzewczą, ale również wykonujemy szereg innych robót.

Czy klimatyzacja jest szkodliwa dla alergików?

Klimatyzacja, a szczególnie w taką pogodę jak obecnie za oknem, jest czymś normalnym, ale czy jest całkowicie zdrowa? Wewnątrz gromadzą się bakterie i alergeny, które mogą powodować reakcje uczuleniowe. 

klimatyzatorKiedyś klimatyzatory nie były zalecane dla osób ze skłonnościami do alergii. Pozbawianie się komfortu było konieczne, by zapobiec wysypkom, kichaniu, ciągłemu katarowi. Wprawdzie uciążliwe dolegliwości ustępowały, jednak reszta domowników była skazana na to, by przebywać w mało przyjemnych warunkach.

Wybierz właściwy klimatyzator

Dobór odpowiedniego klimatyzatora nie jest wcale prosty. Jest bardzo dużo producentów i rozwiązań. Trzeba postawić na sprawdzone marki. Sprzęt powinien cicho pracować i być niezawodny. Ważne jest, by urządzenie było wykonane z trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia i pęknięcia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na poziom poboru energii elektrycznej i deklarowaną przez producenta głośność. W przypadku, kiedy w rodzinie jest osoba ze skłonnościami do alergii najlepiej jest wybrać model wyposażony w filtr zapobiegający rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów i alergenów. Montaż klimatyzacji Gliwice najlepiej jest konsultować z firmą, która od wielu lat działa w branży i jest w stanie dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Tylko w ten sposób otrzymujemy gwarancję, że instalacja klimatyzacji Gliwice zostanie założona we właściwy sposób i zgodnie ze sztuką budowlaną.

Nie zapominaj o przeglądach

Nawet najlepszy klimatyzator nie będzie działał tak, jak należy jeśli zaniedbamy kwestie związane z jego czyszczeniem. Filtry powietrza nie będą skuteczne bez częstej wymiany. Tylko regularne czyszczenie klimatyzacji zapobiega rozwojowi bakterii i drobnoustrojów, a tym samym instalacja będzie mogła działać bez szkody dla osób ze skłonnościami do alergii. Nie można też zapominać o przeglądach, by mieć pewność, że system działa tak, jak należy i nie trzeba w nim niczego zmieniać. Brak przeglądów skutkuje tym, że klimatyzator może się szybciej zepsuć.

Firma MABAPA zajmuje się usługami, takimi jak montaż klimatyzacji Śląsk, montaż pompy ciepła Gliwice, przeglądy kotłów grzewczych. Specjalizujemy się w produktach niemieckiego producenta Viessmann. Wykonujemy solidnie ogrzewanie  MABAPA wykonuje również prace remontowo-budowlane wraz z wykończeniem wnętrz

Jak tanio podgrzać wodę, czyli sposoby na oszczędności w wakacje

W wakacje, kiedy na dworze robi się ciepło nie ma potrzeby załączać ogrzewania. Żeby jeszcze więcej zaoszczędzić, warto pomyśleć o alternatywnych sposobach dogrzewania wody, jak kolektory słoneczne czy powietrzne pompy ciepła.

kolektory słoneczne montażW wielu gospodarstwach domowych nadal dogrzewa się wodę za pomocą kotłów gazowych lub  węglowych. To nieekonomiczne, bo specjalnie z tego powodu trzeba załączyć źródło ciepła. Tymczasem są inne sposoby, by uzyskać c.w.u. Ich przewagą jest to, że czerpią energię z natury, a do ich eksploatacji nie potrzeba żadnego paliwa. To pozwala na tanie podgrzewanie wody.

Powietrzna pompa ciepła vs. kolektory słoneczne

Do niezależnego  podgrzewu wody stosuje się kolektory słoneczne lub powietrzną pompę ciepła. Do działania tych pierwszych nie potrzeba energii elektrycznej ani paliwa. Oprócz wykonywania regularnych przeglądów nie trzeba robić praktycznie niczego, by uzyskać ciepłą wodę. To ogromna zaleta, bo co najmniej przez dwa miesiące można cieszyć się ciepłą wodą bez ponoszenie dodatkowych opłat. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć, np. na wycieczkę szczególnie, gdy na dworze jest tak ciepło. Niestety, wadą kolektorów słonecznych jest to, że są najskuteczniejsze w letnie miesiące, kiedy słońce grzeje najmocniej. Montaż solarów na Śląsku warto powierzyć specjalistycznej firmie. Żeby zwiększyć ich efektywność, trzeba je odpowiednio zamontować, by pozyskiwały jak najwięcej energii słonecznej. Jeśli zdecydujemy się na montaż powietrznej pompy ciepła, uzyskamy c.w.u. nie tylko w okresie wakacyjnym. Urządzenie czerpie energię z powietrza. Wprawdzie, kiedy temperatura na dworze spada poniżej 20 st. C powietrzna pompa ciepła przestaje być efektywna. Wtedy pozostaje wspomagać się innym źródłem ciepła lub korzystać z zamontowanej wewnątrz urządzenia grzałki. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zasilanie prądem, jednak trzeba przyznać, że produkowane obecnie sprzęty grzewcze są bardzo ekonomiczne.

A może panele fotowoltaiczne?

Nie tylko instalacja kolektorów słonecznych czerpię energię ze słońca. Coraz więcej osób decyduje się na panele fotowoltaiczne, by produkować energię elektryczną  na własne potrzeby. To bardzo popularne rozwiązanie w dobie stale rosnących cen za wytworzenie energii elektrycznej. Wadą paneli fotowoltaicznych, podobnie jak solarów, jest ilość produkowanej energii zależna od stopnia nasłonecznienia. W okresie letnim uzyskują one najwyższą sprawność. Zimą trzeba się wpierać innymi źródłami zasilania. Na poprawne działanie instalacji mają wpływ osadzający się brud i kurz. Stąd tak ważne jest, by regularnie wykonywać przeglądy.

Firma MABAPA specjalizuje się w produktach niemieckiego producenta Viessmann. Wykonujemy solidnie ogrzewanie. Jesteśmy liderem w montażu kotłów gazowych, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych. MABAPA otrzymała autoryzację na prowadzenie salonu firmowego Viessmann w Gliwicach i w Bytomiu. Firma zajmuje się również serwisem i naprawą kotłów grzewczych, pomp ciepła, a także pracami prace remontowo-budowlanymi wraz z wykończeniem wnętrz