W dużych domach, jak i w budynkach wielorodzinnych najczęściej stosuje się wspólną kotłownię, jako źródło ciepła do centralnego ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Duże zapotrzebowanie cieplne, wymaga zastosowania odpowiednich mocy kotłów, które mają większe wymagania do spełnienia, niż małe kotłownie w domkach jednorodzinnych.
Kotłownie średniej i dużej mocy muszą być dodatkowo zabezpieczone po stronie gazowej, spalinowej, jak i wodnej. Instalacja gazowa powinna posiadać system detekcji i blokowania dostarczenia gazu do urządzenia w przypadku wycieku gazu. Instalacja wody kotłowej musi być zabezpieczona przed niskim poziomem wody, a w przypadku spadku ciśnienia, kocioł musi awaryjnie się wyłączać. Dodatkowo kotłownia musi mieć wodę kotłową specjalnie uzdatnioną, pozbawioną zagrożenia powstawania kamienia. W kotłowniach dużej i średniej mocy swoje zastosowanie znalazł m.in. kocioł Vitocrossal 300
W budynkach wielorodzinnych zapotrzebowanie na ciepło może być bardzo rozbieżne, a sama instalacja grzewcza zazwyczaj podzielona jest na parę obiegów grzewczych. Takie rozwiązanie często wymaga od źródła ciepła szerokiej elastyczności macowej. Im większy zakres modulacji, tym kotłownia bardziej dostosowana do zapotrzebowania budynku.
Idealnym rozwiązaniem dla budynków średniej i dużej mocy jest kotłownia kaskadowa kotłów kondensacyjnych składająca się z kotłów Vitodens 200 . Kaskada urządzeń grzewczych, pozwala na bardzo szeroką możliwość modulacji na pełnym zakresie mocy poszczególnych urządzeń, jak i całej kotłowni. Takie rozwiązanie, w przypadku awarii jednego z kotłów, sprawia, że nie zostaje zatrzymana cała kotłownia, a tylko jedno urządzenie. Pozwala to na utrzymanie ciepła do momentu przyjazdu serwisu u usunięcia usterki.
Kolejnym plusem kotłowni kaskadowej jest to, że nagrzewanie cieplej wody użytkowej jest realizowane odpowiednio przez jeden lub w dwa kotły, a nie przez cały układ. Pozwala to na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych ogrzewania.
Automatyka kaskadowa pozwala na rozbudowę i sterowanie wieloma obiegami grzewczymi, podłączenie zewnętrznych elementów sterowania, np. przez internet, czy telefon komórkowy. Obsługa całej kotłowni realizowana jest za pomocą jednego sterownika kaskadowego, odpowiedzialnego za zarządzanie wszystkich urządzeń w kotłowni.
Modułowa konstrukcja pozwala na łatwy transport, prosty i szybki montaż. Wysokiej klasy urządzenia gwarantują poprawną i długotrwałą pracę.