Ogrzewanie ścienne (niskotemperaturowe) można stosować jako jedyne źródło ciepła lub (jak to najczęściej ma miejsce) jako uzupełniające ogrzewania podłogowego. Do prawidłowego funkcjonowania instalacji niskotemperaturowej zalecamy stosowanie urządzeń, takich jak: gazowy kocioł kondensacyjny np. Vitodens 200-W lub pompę ciepła np. Vitocal 200-G
W przypadku, kiedy ogrzewanie podłogowe nie dostarcza wymaganej ilości ciepła, można uzupełnić je o ogrzewanie ścienne pracujące na tych samych parametrach roboczych. Ma ono szerokie zastosowanie w przypadku instalacji z pompami ciepła, gdzie parametry pracy mają ogromne znaczenie. Ponadto do zalet takiego ogrzewania można zaliczyć estetykę – brak widocznych elementów grzejnych. Profil rozkładu temperatury, jak i sposób wymiany ciepła korzystnie wpływają na komfort cieplny. Możliwość zastosowania przy przegrodach zewnętrznych z przeszkleniem pozwala na zrównoważenie oddziaływania chłodniejszej części pomieszczenia.
Budowa ogrzewania ściennego jest stosunkowo prosta. Wymiennik można wykonać na kilka sposobów, np. stosując rurki w tynku od średnicy 8 do 16 mm ułożone w odstępach od 5 do 20 cm. Rury przytwierdzane są do ściany za pomocą szyn mocujących, które ułożone są w odstępach ok. 50 cm. Producenci systemów ogrzewań płaszczyznowych oferują również maty kapilarne, a nawet całe panele ścienne złożonych z rurek grzejnych zespolonych z płytą gipsowo-kartonową.
Ogrzewanie ścienne wymaga wykonania grubszej warstwy tynku: od 2-4 cm i dodatkowo tynk powinien być zbrojony, tak aby nie powstały spękania. Można użyć w tym celu siatki z włókna szklanego lub z metalu. Te ostatnie dodatkowo rozprowadzają ciepło równomiernie na powierzchni ściany, zwiększając tym samym wydajność wymiany ciepła. Do wad ogrzewania ściennego na pewno można zaliczyć ograniczenia związane z aranżacją wnętrz tzn. trzeba wcześniej przewidzieć, zaplanować umeblowanie pomieszczenia.
Przybliżona wydajność cieplna tego typu „grzejnika” wynosi od 90 – 150W/m^2 i zależy przede wszystkim od budowy wymiennika ciepła, oraz od temperatury pracy (35-55st.C)