W dzisiejszych czasach garaż służy nie tylko do trzymania samochodu, ale również do składowania różnych chwilowo niepotrzebnych rzeczy. Pełni też funkcję magazynu i miejsca do majsterkowania.
W zależności od przeznaczania garażu, jego ogrzewanie będzie się różniło wymogiem osiąganej i komfortowej temperatury. Jest to o tyle ważne, że stopień nagrzewania będzie niósł za sobą koszty związane ze spalaniem paliwa w kotle grzewczym.
W domach jedno, lub wielorodzinnych najskuteczniejszym rozwiązaniem grzewczym jest tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne realizowane za pomocą grzejników. W ten sposób nie wymusza się dużego miejsca na zainstalowanie systemu grzewczego. Regulacja grzejnika jest możliwa za pomocą głowicy termostatycznej, na której można ustawić żądaną temperaturę pomieszczenia. Grzejnik szybko reaguje na otwarcie głowicy, a tym samym szybko potrafi ogrzać pomieszczenie.
Kolejnym rozwiązaniem grzewczym w garażach są nagrzewnice powietrzne, które szybko ogrzewają pomieszczenie, mieszając zimne powietrze ciepłym. To rozwiązanie wymaga większej powierzchni instalacyjnej niż grzejnik oraz odpowiedniej kubatury pomieszczenia, po to aby nagrzewane powietrze mogło swobodnie cyrkulować wewnątrz garażu. Taki system wymaga wyższych temperatur na zasilaniu i jest mniej ekonomiczny niż grzejnik. Nagrzewnice powietrzne najczęściej są stosowane w dużych halach parkingowych, w wielkich pomieszczeniach magazynowych.
Kolejnym rozwiązaniem umożliwiającym ogrzewanie garażu, jest ogrzewanie podłogowe. Należy pamiętać, że podłoga która ma grzać, musi być przygotowana na miejscowe obciążenia, takie jak stojący samochód. Konstrukcja ogrzewania podłogowego w garażu musi być przygotowana w taki sposób, żeby styropian w podłodze miał specjalne własności wytrzymałościowe, a wylewka jastrychowa miała odpowiednią grubość – co z kolei jest niekorzystne, bo wpływa na zwiększenie izolacyjności i bezwładności ogrzewania. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy ogrzewaniu podłogowym w garażu jest to, że zimą gdy zaparkowany samochód wjedzie do środka, to zalegający śnieg lub kapiąca woda spowodują, że ogrzewanie podłogowe będzie najpierw suszyło podłogę, a dopiero potem ogrzewało pomieszczenie.
Każdy użytkownik domu w którym jest ogrzewany garaż, powinien pamiętać o zamykaniu bramy garażowej. Jej otwarcie spowoduje szybkie wychłodzenie całego garażu, a powtórne nagrzanie będzie powolne i kosztowne. Pozostawienie niezamkniętych drzwi garażowych na dłuższą chwilę, przy np. odkręconym grzejniku, może spowodować wychłodzenie temperatury w całej instalacji grzewczej (grzejnik będzie działał wtedy jak chłodnica). Dlatego najlepiej na okres dłuższego otwarcia bramy garażowej, zakręcić grzejnik lub wyłączyć ogrzewanie w garażu. Wtedy na pewno będzie to oszczędniejsze.
Nasza firma specjalizuje się w technice grzewczej. Nasze inwestycje realizujemy w woj. śląskim (np. ogrzewanie gliwice, ogrzewanie podłogowe zabrze)