Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Jak odciążyć nasz budżet przed kosztami ogrzewania, które z roku na rok są wyższe? Choć nie możemy zmniejszyć rosnących cen gazu i innych paliw, postarajmy się zmienić nasze nawyki. Radzimy na co zwrócić uwagę:
1. Grzejniki
Żeby działały najefektywniej nie mogą być niczym przysłonięte. Unikaj długich zasłon, specjalnych osłonek na kaloryfer, nie ustawiaj koło grzejników mebli. Tylko w ten sposób możesz uniknąć utraty ciepła. Dodatkowo można zamontować specjalny ekran, który odbija ciepło i przekazuje je do pomieszczenia. Warto również zadbać o czystość grzejników. Zalegający kurz zakłóca prawidłową cyrkulację powietrza.
2. Reguluj temperaturę w pomieszczeniu
Żeby czuć się komfortowo, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 21 st. C. Niestety, wiele osób ma tendencję do przegrzewania. Jest to niekorzystne nie tylko ze względu na wysokie rachunki, ale również zdrowie. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu to suche powietrze, które może być przyczyną częstych zachorowań na gardło.
Pamiętaj również, żeby ogrzewać równomiernie w całym mieszkaniu. Zbyt wysokie różnice temperatur to większe zużycie ciepła. Warto zainwestować ogrzewanie podłogowe ze względu na niską temperaturę zasilania.
3. Zadbaj o prawidłową wentylację
Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne, gdyż wpływa na prawidłową cyrkulację powietrza. Pamiętaj jednak, żeby wietrzyć krótko i intensywnie przy wyłączonych grzejnikach. Długotrwałe wietrzenie przyczynia się do znacznego wyziębienia co wpływa na zwiększenie kosztów c.o.
4. Pomyśl o izolacji
Dobra izolacja i ocieplenie znacznie zmniejszają rachunki za ogrzewanie – nawet do do 30%. Jeśli to możliwe, możesz uszczelnić drzwi i okna, a także ocieplić ściany. Dzięki temu zapobiegniesz utracie ciepła.
5. Wymień lub zmodernizuj system grzewczy
Na duże koszty ogrzewania może również wpływać zamontowane źródło ciepła, np. kocioł gazowy. Stare rozwiązania mają niższą sprawność grzewczą, a co za tym idzie są mniej ekonomiczne. Jeśli masz taką możliwość zainwestuj w kocioł kondensacyjny, a różnicę w rachunkach poczujesz już po jedynym sezonie grzewczym.